Wieże Hi-Fi

Wieże Hi-Fi
http://www.tophifi.pl/

Jednym z najpopularniejszych urządzeń audio, które w pewnym momencie stało się wręcz symbolem sprzętu grającego, były i są wieże Hi-Fi. Pierwsza wielka fala ich popularności to przełom lat 80. i 90. minionego wieku, kiedy to popularność zaczęły zdobywać nośniki kompaktowe. Słuchanie z płyt było możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych zestawów muzycznych, których sercem był odtwarzacz CD, a także kieszeń na kasety magnetofonowe oraz radio. Wieże budziły spore zainteresowanie, a pierwsze urządzenia tego rodzaju były oferowane jeszcze przed nastaniem ery srebrnych krążków.

W latach 70. pojawiły się wieże wyposażone w odtwarzacz radiowy, kasetowy oraz w gramofon. Pozwalał on na słuchanie tak zwanych „czarnych płyt”, które wciąż mają swoich gorących zwolenników. Dopiero po jakimś czasie pojawiła się szansa na słuchanie znakomitej jakości nagrań na płytach cyfrowych, które miały swój początek w połowie lat 80. Wieże były wówczas sporą inwestycją, na którą decydowały się osoby naprawdę zamożne. Z biegiem lat ceny spadały, a dostępność stawała się coraz lepsza.

Obecnie wieże nie są już tak popularne, choć wciąż znajdują swoich nabywców. Zmienił się też sposób w jaki konsumenci pozyskują muzykę, której słuchają. Coraz częściej są to nie płyty kompaktowe, ale źródła internetowe, które pozwalają pobierać nagrania szybko i przy tym w doskonałej jakości. Wiąże się z tym zjawisko piractwa, które było również sporym udziałem rynku płyt CD, o czym jeszcze przyjdzie nam napisać. Co się jeszcze tyczy wież, niektóre ze starszych modeli to dziś prawdziwe rarytasy dla melomanów.