Optymalny format pliku

Optymalny format pliku

Skoro zajmujemy się muzyką odtwarzaną z plików elektronicznych, to warto pochylić się na chwilę nad tym zagadnieniem i wybrać takie pliki, które w codziennym użytkowaniu sprawdzą się najlepiej. Wiemy już, że sprzęt audio pozwala dziś na słuchanie takich nagrań bez żadnego problemu. Wystarczy tylko zapisać muzykę na karcie lub pendrive, podłączyć gdzie trzeba i po chwili z głośników popłyną nasze ukochane brzmienia. Im szerszy zakres obsługiwanych plików, tym lepsze mamy pole manewru i możemy śmiało sięgać po utwory zapisane w znacznie lepszej jakości aniżeli standardowe MP3.

Wywołaliśmy najpopularniejszy od lat format pliku audio, czyli „empetrójkę”. Zalicza się on do formatów stratnych, co stanowi równocześnie jego największą zaletę oraz wadę. Zaletą jest bez wątpienia niewielki rozmiar pliku – utwór trwający kilka minut może zająć zaledwie parę megabajtów na dysku, co stanowi spory walor. Minusem jest owa stratność, czyli spadek jakości nagrania wywołany kompresją. Im jest ona większa, tym jakość słuchanej muzyki spada. Dla mniej wprawnego ucha wychwycenie różnic pomiędzy różnymi stopniami kompresji może być jednak trudne.

Więcej możliwości w zakresie delektowania się wyborną jakością nagrań audio dają formaty bezstratne. Do tego grona zaliczane są przede wszystkim pliki WAV oraz FLAC. Te pierwsze są preferowane w pracy studyjnej, przy profesjonalnej obróbce dźwięku. Można je łatwo konwertować do innych formatów o mniejszej objętości. Z kolei nagrania zapisane w formacie FLAC stanowią gratkę dla melomanów, ponieważ pozwalają na doświadczenie wyjątkowej głębi poszczególnych brzmień.