Odtwarzacze przenośne

Odtwarzacze przenośne

Bardzo interesującą i przy tym rozbudowaną kategorią sprzętu audio są wszelkiego rodzaju urządzenia przenośne, które pozwalają cieszyć się naszą ulubioną muzyką w terenie – bez względu na to, gdzie akurat przebywamy. Czasy mamy bardzo multimedialne i dla wielu osób takim przenośnym odtwarzaczem jest smartfon – to zresztą dość naturalne rozwiązanie, ale nie jedyne. Możemy bowiem zdecydować się na dedykowane do takich zastosowań urządzenie, które będzie się cechowało doskonałą jakością i przy tym kompaktowymi wymiarami.

 

Żeby lepiej zrozumieć, w czym rzecz, warto cofnąć się nieco w historii sprzętu audio tego rodzaju. Otóż pierwszym w dziejach przenośnym odtwarzaczem muzycznym był walkman. Pionierem w jego produkcji był japoński koncern Sony. Z czasem na rynku zaczęły się pojawiać inne odtwarzacze kasetowe, wytwarzane przez takie firmy jak Panasonic, Philips i wiele innych. Niewielkie urządzenia zdobyły ogromną popularność, a ich następcami stały się discmany, czyli przenośne odtwarzacze płyt CD. Jakiś czas później realia technologiczne zmieniły się jeszcze bardziej.

Kolejnym przykładem są odtwarzacze plików muzycznych MP3, które w błyskawicznym tempie zaczęły wypierać discmany. Dysponują one wbudowaną pamięcią oraz złączem USB, które pozwala na przesyłanie danych bezpośrednio z komputera. W zależności od pojemności można w takim odtwarzaczu zapisać nawet kilka tysięcy piosenek. Wpływ na to ma również rozmiar i bitrate plików. Przeciętnie na słuchawkach mamy utwory zapisane z bitrate 128 kb/s.