Nagłośnienie w kinie domowym

Nagłośnienie w kinie domowym

Oglądając film lubimy się cieszyć nie tylko doskonałej jakości obrazem, najlepiej w rozdzielczości Full HD, ale także brzmieniem, które pozwoli poczuć się w jak sali kinowej. Właśnie do kina chodzimy, by doświadczyć niezwykłych wrażeń dźwiękowych, jednakże możliwości w tej materii są znacznie szersze. Od ładnych paru lat każdy konsument może stworzyć sobie w domu namiastkę kina, wystarczy tylko zainwestować w odpowiedni sprzęt. Kiedyś był on uznawany za coś bardzo luksusowego, jednak obecnie nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy, by sprawić sobie odpowiedni zestaw audio.

Nie da się ukryć, że dźwięk jest sercem każdego systemu kina domowego. Typowy zestaw składa się z pięciu głośników, które pozwalają cieszyć się walorami trybu Dolby Digital 5.1, który jest konwersją warunków kinowych do skali domowej. Dodatkowo niektóre warianty są również wyposażone w subwoofer, a więc specjalny głośnik przekazujący niskie częstotliwości, a więc basy. Wszystko to musi być rzecz jasna połączone z odtwarzaczem płyt DVD lub komputerem no i siłą rzeczy wysokiej klasy panoramicznym telewizorem obsługującym format kinowy 16:9.

To, na ile będziemy cieszyć się wspaniałymi efektami dźwiękowymi zależy w dużym stopniu od tego, w jakiej technologii został nagrany dźwięk na płycie z filmem. Ze zwykłego stereo nie da się „wycisnąć” cyfrowej jakości porównywalnej z DD 5.1 lub trybem DTS. Dlatego przed seansem zawsze upewnijmy się, jaki wariant dźwięku posiada film jaki chcemy obejrzeć. Ciekawym rozwiązaniem dla melomanów jest też połączenie kina domowego z wieżą Hi-Fi lub użycie niej samej jako kina domowego.